Informační zdroj o lidské sexualitě

Bezpečný sex, antikoncepce, pohlavní nemoci


Pohlavní nemoci – úvod

Je třeba si vždy uvědomit, že sexuální styk není jen příjemné uspokojení, ale že skrývá také riziko nákazy pohlavními chorobami. Pohlavními chorobami se označují infekční onemocnění, která se přenášejí pohlavním stykem. Průběh těchto onemocnění je často bezpříznakový, což má vliv na jejich další šíření a tím představují větší riziko přenosu na sexuální partnery. Počet pohlavních chorob v poslední době stoupá.

Nejúčinnější prevencí, na čemž se shodují všichni odborníci, je chráněný sex. Kondom je jediným prostředkem, jenž minimalizuje riziko přenosu pohlavní choroby a navíc chrání před nechtěným početím.

Po dobu léčby byste neměli mít žádný sexuální styk, dokud nebudete vy a váš sexuální partner úplně vyléčeni. Pohlavním nemocem se můžete vyhnout tím, že omezíte střídání sexuálních partnerů a budete vždy používat kondom.

Onemocní-li žena kteroukoli z pohlavních nemocí v průběhu těhotenství, hrozí riziko přenosu na plod. Případné postižení plodu pak závisí na fázi gravidity, v níž došlo k nákaze, dále na typu onemocnění a samozřejmě na léčbě.

Mezi nejčastější projevy pohlavních chorob patří:

1. výtok z pochvy nebo močové trubice
2. svědění a bolest kolem genitálií a konečníku
3. začervenání na genitáliích, konečníku nebo v ústech

Léčba pohlavních chorob je v naší zemi dána zákonem a je povinná, stejně jako informování dalších sexuálních partnerů.

Antikoncepční tablety nechrání před sexuálně přenosnými nemocemi. S ohledem na zvyšující se riziko infekce AIDS se při příležitostném sexuálním styku doporučuje současné používání kondomu.

Antikoncepční tabletky vhodné právě pro vás vám dokáže doporučit a předepsat pouze lékař – gynekolog. Při jejich výběru je nutné zvážit více okolností. Gynekolog přihlíží k zdravotnímu stavu pacientky, k jejímu věku, zda je žena kuřačka či nekuřačka, ptá se na dlouhodobé užívání léků, apod.

Dále čtěte:  Trichomoniáza




Napište nám komentář




↑ Nahoru