Informační zdroj o lidské sexualitě

Bezpečný sex, antikoncepce, pohlavní nemoci


Antikoncepce přirozená

Jednou z možností je přerušení pohlavního styku těsně před vyvrcholením, druhou možností je dodržovaní pohlavní abstinence v době plodných dnů. Tyto přirozené způsoby antikoncepce nepatří mezi spolehlivé metody. Mezi přirozenou antikoncepci řadíme periodickou sexuální abstinenci, která spočívá na faktu, že jsou v menstruačním cyklu jen některé dny plodné

Kalendářní metoda

Zjištění plodných a neplodných dnů není až tak složité, pokud máte pravidelný cyklus (28 dní), pomocí tzv. kalendářové metody. Přitom se předpokládá, že s otěhotněním lze počítat jen mezi 9. a 17. dnem cyklu. Dny před 9. a po 17. dnu cyklu jsou pokládány za neplodné.

 Měření bazální teploty

Bazální teplota je tělesná teplota za klidových (bazálních) podmínek organismu ženy. Měříme ji vždy na stejném místě, na výběr jsou ústa, pochva, či konečník.

Den před zvýšením bazální teploty a první den počínajícího vzestupu se považují za dny pravděpodobné ovulace.

 Hlenová metoda

Spočívá na kontrole konzistence a vzhledu děložního hlenu v poševním vchodu. Tu bychom měly provádět při ranní návštěvě toalety. Nechráněný sex se tak doporučuje těsně po menstruaci, v období suchosti a při prvním náznaku vlhkosti se ho zdržet.

Symptotermální metoda

Je doporučována jako nejspolehlivější. Znamená kombinaci současné pozorování bazální teploty a cervikálního hlenu. Platí pravidlo, že pokud kterýkoli ukazatel svědčí pro plodný den, je třeba ho pokládat za plodný. Jedním z použitých ukazatelů musí být bazální teplota.

Dále čtěte:  Výhody a nevýhody jednotlivých druhů antikoncepce II.




Napište nám komentář




↑ Nahoru